Grupowe zdjęcie ze spotkania

W dniu 30.05.2023 studenci kierunku zarządzanie i logistyka uczestniczyli w bardzo ważnym i ciekawym szkoleniu dotyczącym podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Dr hab. Paweł Szmitkowski prof. uczelni z pasją, oddaniem i wielką dokładnością instruował słuchaczy jak pomagać osobom, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia.

Studenci mieli okazję zarówno wysłuchać szczegółowych instrukcji jak też co niezmiernie istotne przećwiczyć swoje umiejętności na fantomach. Największe poruszenie, zaciekawienie ale też nieśmiałość sprowokowały ćwiczenia na fantomie małego dziecka. Słuchacze z dużym zainteresowaniem dopytywali o zasady skutecznej pomocy u maluchów.

Ważnym elementem spotkania była demonstracja prawidłowego stosowania AED czyli Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego. Prowadzący przypomniał też w jakich punktach miasta najczęściej możemy znaleźć urządzenia AED. Dzięki sprawnej i rzeczowej prezentacji prowadzącego pierwsze obawy u słuchaczy, jak skorzystać z defibrylatora, zostały
rozwiane. Zwieńczeniem i uzupełnieniem spotkania były poruszające historie dotyczące medycyny pola walki.

Niestety ograniczenia czasowe nie pozwoliły rozwinąć wszystkich wątków dotyczących zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Jednakże prowadzącemu udało się wplatać też wiele kwestii pobocznych, choć istotnych, tj np.: jak pomagać bezpiecznie osobom poszkodowanym, które znajdują się w aucie o napędzie elektrycznym.

Wszyscy uczestnicy spotkania byli niezmiernie zadowoleni z zapoznania z tak istotnymi zagadnieniami jak pierwsza pomoc przedmedyczna. Wnioski były jednoznaczne u wszystkich: zawsze winniśmy korzystać ze sposobności aby wzmocnić umiejętności i wiedzę w zakresie pierwszej pomocy. Nie wiemy kiedy i dla kogo ta umiejętność może okazać się bezcenna.